Učenici Gospodarske škole koji se školuju za kuhare spremali jela od varaždinskog zelja

OBJAVLJENO 14.01.2020.

Učenici Gospodarske škole koji se školuju za kuhare i ove su godine , treći puta zaredom spremali jela od varaždinskog zelja. Podršku su im došli dati, ali i degustirati savjetnica župana , ujedno i predsjedavajuća Turističke zajednice Varaždinske županije  Natalija Martinčević te pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj dr.sc. Dragutin Vincek, a prisutne su bile i ravnateljica Gospodarske škole Katice Kalogjera Novak i Marija Cafuk, čuvarica sjemena Varaždinskog zelja koje je zaštićeno na razini EU.

- Ovo je  još jedna manifestacija koju smo pokrenuli u ovome mandatu. Posebno me veseli da danas povezujemo s jedne strane naše vrhunsko i europskom  oznakom izvornosti zaštićeno varaždinsko zelje, a s druge strane vrijedne i marljive ruke kuhara iz naše Gospodarske škole. Zelje je inače važna i zdrava namirnica, a čak 40 posto ispitanika najvećeg hrvatskog tržišta, onog zagrebačkog  je proglasilo varaždinsko zelje najboljim zeljem, onda slijedi ogulinsko, pa ličko i ostala zelja. Ova današnja radionica je bitna jer se u školi  pokazuje koliko se zdravo hraniti, koliko je bitno koristiti zdrave namirnice i još k tome na jedan maštovit  način. Moram istaknuti kako su sva jela zaista ukusna – rekla je Martinčević.

- Jako su me razveselila su djeca koja s voljom i entuzijazmom pripremaju ove namirnice i danas svi zajedno uživamo u kiselom zelju - zaključila je Martinčević.

Ravnateljica Gospodarske škole Katice Kalogjera Novak je naznačila kako sve kvalitetniji učenici, odnosno oni sa višim prosjekom ocjena upisuju smjer za kuhara.

- Mi upisujemo samo jedan razred jer nam nedostaje kuharski praktikum, ali treba istaknuti kako su kuhari traženi na tržištu, naši učenici osvajaju medalje na državnim te svjetskim prvenstvima  i to je za svaku pohvalu – rekla je Kalogjera Novak dok je Marija Cafuk dodala kako je pripremljeno više od deset vrsta jela od zelja poput savijače od zelja, krpica sa zeljem, sekeli gulaša , štrukli od zelja itd.

- Ovo je dobra promocija i za nas uzgajivače zelja, a ovo povrće je zaista zdravo, moram reći kako ga nazivamo i prirodnim antibiotikom – poručila je Marija Cafuk.