Službeni internet portal Varaždinska županija

Održan Eurodyssey forum u Bruxellesu: Varaždinska županija 11 godina u programu razmjene mladih

OBJAVLJENO 26.04.2018.

- Zahvaljujući Eurodyssey programu, zavolio sam Varaždinsku županiju koja mi je bila ugodno otkriće – istaknuo je prošli tjedan na Eurodyssey forumu u Bruxellesu Guillaume Ligot iz Belgije, koji je kao vježbenik boravio u Varaždinskoj županiji 2016. godine.

Eurodyssey je međuregionalni program razmjene mladih, koji se provodi pod pokroviteljstvom Skupštine europskih regija od 1985. godine. Radi se o programu koji mladim ljudima u dobi od 18 do 33 godine omogućuje da tijekom tri do sedam mjeseci stječu radno iskustvo i uče jedan od europskih jezika.

Prošle godine je u Programu sudjelovalo 328 mladih ljudi iz različitih europskih regija.

Varaždinska županija u Eurodyssey programu sudjeluje od 2006. godine, a do sada je u njemu sudjelovao 71 kandidat.

Ti podaci su izneseni na godišnjem forumu ovoga Programa, koji je u Bruxellesu od 18. do 20. travnja okupio koordinatore iz različitih europskih država, a Varaždinsku županiju je predstavljala koordinatorica Larisa Križan Breljak. Na Forumu je napravljena analiza dosadašnjih aktivnosti i dogovorene su buduće aktivnosti, a raspravljalo se i o izazovima s kojima se regije susreću prilikom provedbe Programa. Većina mladih ubrzo po završetku prakse u sklopu Eurodyssey programa nalazi posao, a ovo iskustvo vrijedna je „ulaznica“ u svijet rada.

- Za kandidate s područja Varaždinske županije, koji imaju od 18 do 33 godine te se žele uključiti u međunarodni program razmjene mladih Eurodyssey, uskoro će na službenim stranicama Varaždinske županije biti objavljen javni poziv za sudjelovanjem. Cilj Programa je, naravno, da se mladi ljudi nakon prakse i stečenih iskustava vrate u svoju regiju i stečeno znanje primijene u svojim lokalnim radnim sredinama – rekla je Larisa Križan Breljak.

U proteklih 30-ak godina Eurodyssey program postao je zaštitni i prepoznatljiv znak međuregionalne suradnje i jedinstven projekt razmjene mladih u kojem se primjenjuje individualan pristup svakoj mladoj osobi, a regije su te koje koordiniraju pronalazak mjesta za praksu te organiziraju ostale aktivnosti.

Ciljevi programa su, osim profesionalnog usavršavanja, upoznavanje kultura i povijesti EU te jačanje suradnje između regija i poslodavaca.

- Danas mogu reći da nimalo ne žalim što sam se prijavio za Eurodyssey program te se odlučio za Varaždinsku županiju i Hrvatsku. To bih svakako preporučio svim mladim ljudima. Imao sam priliku upoznati i susjedne države, a sada svaku slobodnu priliku koristim za putovanja u ovaj dio Europe, zajedno sa svojim prijateljima. Osim toga, sudjelovanjem u ovom Programu otvorile su mi se nove mogućnosti zapošljavanja. Poslodavci vrlo pozitivno gledaju na činjenicu kad odradiš praksu u nekoj stranoj državi, što znači da si bio spreman na ulaganje u sebe, na učenje i stjecanje novih iskustva u stranom okruženju – ispričao je Guillaume Ligot, koji je u Bruxellesu govorio o svojim iskustvima.

Još su zanimljivija iskustva mlade Španjolke, koja je u Varaždinsku županiju stigla na razmjenu i – ostala.

- Našla je posao u jednoj privatnoj tvrtki, a odlučila je ostati jer joj se ovdje, kako kaže, jednostavno više sviđa. Slične su i ostale povratne informacije od mladih koji su boravili u našoj Županiji. Moram reći da se mladim Europljanima sviđa način života u Hrvatskoj – kaže Larisa Križan Breljak.

NAJČITANIJE NOVOSTI