Službeni internet portal Varaždinska županija

Dvodnevni posjet osmih razreda gradu Vukovaru

OBJAVLJENO 15.12.2015.

S ciljem očuvanja sjećanje na Vukovar i Domovinski rat, Ministarstvo branitelja pokrenulo je projekt Javne ustanove "Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar" - mjesto na kojemu se na moderan, suvremen i dostojanstven način uči nove generacije o vrijednostima Domovinskog rata, mjesto koje će na prepoznatljiv će način spojiti prošlost, sadašnjost i budućnost. Centar je sa svojim radom započeo 2. siječnja 2014. godine, kao uspješan pilot projekt, koji se sukladno tome nastavlja i ove školske godine.

U sklopu navedenog projekta učenici osmih razreda OŠ Andrije Kačića Miošića, Donja Voća i PŠ Antuna Gustava Matoša, Gornja Voća posjetili su Vukovar  7.  i  8 .prosinca 2015. godine. Djelatnici Memorijalnog centra Domovinskog rata upoznali su  učenike  s vrijednostima Domovinskog rata i bitke za Vukovar. Tijekom svog dvodnevnog  boravka u Vukovaru učenici osmih razreda učili su o vukovarskoj tragediji i Domovinskom ratu uopće te o značaju pojedinih akcija i operacija u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.  Učenici osmih razreda bili su smješteni u hostelu „Zagreb“, a posjetili su i najznačajnije vukovarske lokacije iz Domovinskog rata.

Memorijalne lokacije koje su učenici posjetili tijekom svog obilaska gradu:

 • Spomen-dom "Ovčara"
 • Spomen-obilježje mjesto masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata "Ovčara"
 • Spomenik na Trgu žrtava Ovčare
 • Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata
 • Hangar “Veleprometa"
 • "Memorijalni centar Domovinskog rata"
 • Vodotoranj
 • Spomen-obilježje poginulim braniteljima Trpinjske ceste i Borovog naselja
 • Središnji križ
 • Dom ratnika Lužac
 • “Kukuruzni put”
 • ostala mjesta sjećanja na stradale u obrani Vukovara tijekom Domovinskog rata

Prvoga  dana učenici su pogledali prezentaciju na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar, razgledali centar grada Vukovara i Gradski muzej Vukovar te posjetili i Muzej vučedolske kulture. Drugoga dana posjetili su mjesta posebnog pijeteta: „Mjesto sjećanja-Vukovarska bolnica 1991.“, Vojarna 204. brigade, Spomen-dom Ovčara, Vodotoranj, Masovna grobnica Ovčara, Spomen-dom Trpinjska cesta, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata i Središnji križ. Prehranu za učenike organizirali su lokalni restorani „Gondola „ i „Ban“, a prve su se večeri učenici i pratitelji iz nekoliko škola koje su bile u posjetu Vukovaru družili u sklopu „disko večeri“ koju je za njih organizirao lokal „Face“.

Školom mira završna je faza dvodnevne terenske nastave učenika i učenica s ciljem da oni iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije što je ovim posjetom u potpunosti i postignuto.

                                                                                                                   Biljana Jurić

NAJČITANIJE NOVOSTI