Službeni internet portal Varaždinska županija

Predstavljen projekt ”Novi izazovi – novi odgovori

OBJAVLJENO 29.06.2017.

U Županijskoj palači u Varaždinu predstavljeni je projekt Novi izazovi – novi odgovori”: Modeli priznavanja kompetencija na temelju europskog  sustava bodovanja u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (ECVET) i uključivanja na tržište rada migranata i izbjeglica u Europi”. Projekt su predstavili zamjenik župana Varaždinske županije Tomislav Paljak i projektna koordinatorica za Varaždinsku županiju Silvija Ladić Fischer. 

Zamjenik župana Paljak je istaknuo kako se trenutno Europska unija suočava s jednim od najvećih izazova posljednjih godina.

„Veliki broj izbjeglica dolaze u Europu u potrazi za zaštitom te mirnim životom. Za pojedine države članice EU i europsko društvo u cjelini, ovo je nova i neočekivana situacija jer se suočavaju s potpuno različitim kulturnim i životnim prilikama. Važno je spomenuti kako je ovo specifičan projekt u kojem sudjeluje naša Županija, prvi ovakve vrste i zbog toga mi je drago. Varaždinska županija je jedan od sedam partnera na ovome projektu, a moram spomenuti kako smo i prije dvije godine pokazali otvorenost prema migrantima i izbjeglicama kada smo bili predviđeni za prihvat istih. I ovaj projekt je dokaz naše tolerancije i prihvaćanja različitosti“ - rekao je zamjenik župana. 

Projektna koordinatorica za Varaždinsku županiju Silvija Ladić Fischer je obrazložila detalje samoga projekta.

„Iako je trenutno humanitarna pomoć prvi prioritet, možemo očekivati da će čak 70% ljudi koji ulaze u EU dobiti status izbjeglica s punim pristupom tržištu rada. Drugim riječima, više od 2 milijuna ljudi iz različitih sustava obrazovanja i tržišta rada trebat će integrirati na europsko tržište rada. Želim naglasiti kako je vrijednost projekta je 268.619 eura, a od toga 18.468 eura ide na Varaždinsku županiju, trajanje projekta je od rujna 2016. do kolovoza 2018. godine. Uz Hrvatsku zemlje partneri su: Austrija, Finska, Njemačka, Italija, Slovenija i Ujedinjeno Kraljevstvo. Projekt usmjerava svoje napore na pružanje podrške izravnoj ciljanoj skupini izbjeglica i tražitelja azila s pozitivnom perspektivom za boravak u jednoj od zemalja članica Europske unije“ - kazala je Ladić Fischer.

Napomenimo kako je iz svake zemlje partnera, intervjuirano je deset sudionika izravne ciljne skupine (ukupno 70 osoba) koji su sudjelovali u istraživačkoj studiji. Partneri su se složili da će osobno provesti intervjue, čime će partnerstvu pružiti vrijedne i relevantne informacije za daljnji rad na projektu. Nadalje, u fazi ispitivanja sudjelovat će još 30 članova izravne ciljne skupine po zemlji (ukupno 210 osoba). Oni će dobrovoljno sudjelovati u postupku ocjenjivanja i priznavanja potrebnih kvalifikacija, kao i u planiranju personalizirane integracije na tržište rada.

Press konferenciji je prisustvovao i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr.sc. Miroslav Huđek.