Podjela blagdanskog objeda u Pučkoj kuhinji

OBJAVLJENO 14.04.2017.

Uoči najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa, Pučku kuhinju Caritasa Varaždinske biskupije posjetili su župan Varaždinske županije Predrag Štromar, zamjenik župana Alen Kišić predsjednica Županijske skupštine Dubravka Biberdžić, te pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, gdje su zajedno uz varaždinskog biskupa mons. Josipa Mrzljaka te ravnatelja biskupijskog Caritasa Antu Šolu, sudjelovali u podjeli blagdanskog objeda korisnicima pučke kuhinje koji se već tradicionalno priprema na Veliki petak.

Varaždinski biskup mons. Mrzljakistaknuo je kako je Uskrs blagdan vjere u novi život, ali i blagdan koji u ljudima budi osjećaje zajedništva i humanosti te naglasio važnost karitativnog djelovanja kako crkvenih tako i lokalnih vlasti.

Župan Varaždinske županije Predrag Štromar naznačio je kako je ova posjeta Pučkoj kuhinji već tradicionalna te naznačio kako će Županija i nadalje pomagati rad Pučke kuhinje.

- Drago mi je da ove godine zadnji put dolazimo u ove skučene prostore i da ćemo za Badnjak biti u Banfici  u novim prostorima, boljim uvjetima za ljude i volontere koji svaki dan pripremanju tristotinjak obroka i trude se. Županija izdvaja ukupno 200 tisuća kuna za humanitarne akcije, 50 tisuća ide direktno biskupijskom Caritasu, a gotovo 2 milijuna kuna je uloženo za kupnju zemljišta za novi Centar – naglasio je župan.

Ravnatelj biskupijskog Caritasa Ante Šola je bio vidno zadovoljan ovom tradicionalnom akcijom te se zahvalio svima koji su doprinijeli da i ove godine korisnici pučke kuhinje imaju pravi blagdanski objed.

- U pučkoj kuhinji svakodnevno se priprema oko 300 toplih obroka, dok se za najveće godišnje blagdane, kao što su Božić i Uskrs korisnicima dijele tzv. lunch-paketi. Grad i županija pomažu s oko 360 tisuća kuna Pučku kuhinju, a koristim priliku pozvati sve koji mogu da nam se pridruže jer ljudi u potrebi su briga čitave zajednice. Osluškujemo i pratimo situacije u kojima se nalaze ljudi, a početkom tjedna smo pozvali obitelji s petero i više djece te smo im podijelili 110 paketa s hranom u vrijednosti od 1.000 kuna, da bi ljudi osjetili da nisu sami.– istaknuo je ravnatelj Šola te svima zaželio mirne i ugodne blagdane.

Nakon podjele objeda korisnicima, varaždinski biskup te predstavnici županije i grada također su blagovali isti obrok kao i korisnici te na taj način potvrdili da se u Caritasovoj kuhinji dobro kuha.

Treba istaknuti kako u pučkoj kuhinji djeluje nekoliko volontera koji uz pomoć župa diljem biskupije, brojnih tvrtki, poduzetnika i raznih udruga, kao i Grada Varaždina te Varaždinske županije i drugih gradova i županija na području biskupije pomažu ljudima kojima je potrebna pomoć.

Podjeli blagdanskog objeda nazočila je i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvenu zaštitu i socijalnu skrb Varaždinske županije Ruža Jelovac.