Svečanom sjednicom obilježen Međunarodni dan civilne zaštite

OBJAVLJENO 02.03.2017.

Odlukom Vlade Republike Hrvatske iz 1992. godine Međunarodni dan civilne zaštite, koji se tradicionalno obilježava prvoga ožujka, postao je i Dan civilne zaštite u Republici Hrvatskoj. Od prvoga siječnja 2005. godine civilna zaštita djeluje u sastavu Državne uprave za zaštitu i spašavanje, a tim danom i u jedinicama lokalne i područne samouprave.

Tom je prigodom u prostorijama 1. Hrvatskog vatrogasnog zbora u Varaždinu održana svečana sjednica na kojoj je načelnik Stožera civilne zaštite Varaždinske županije i zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić kazao kako je 2016. godina bila daleko najmirnija, nije bilo većih problema ni potreba za intervencija za sustavom civilne zaštite. - Svi vi u vašim ustanovama i institucijama uvijek ste bili spremni pomoći i uzimajući u obzir sve logističke probleme, mislim da je spremnost, volja i kvaliteta ljudi koji mogu djelovati u kriznim situacijama u našoj županiji na najvišoj razini. Mogu vam svima samo zahvaliti na suradnji u ove četiri godine u kojima smo radili kvalitetno, a nadam se da će se u slijedećem mandatu riješiti prostori žurnih službi na jednoj lokaciji što bi poboljšalo spremnost tih službi, rekao je tom prigodom načelnik Stožera Alen Kišić.

U nastavku svečane sjednice prikazan je kratak film o sustavu za upravljanje u kriznim situacijama nove generacije, što je ujedno pilot-projekt u kojem je Varaždinska županija jedan od partnera zajedno s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje, NATO savezom, MIT Lincoln Laboratory-em i Domovinskom sigurnošću, a sve u okviru programa Znanost za mir i sigurnost.

Stožer civilne zaštite Varaždinske županije dodijelio je Zahvalnicu za suradnju i pomoć u razvoju sustavu civilne zaštite pročelniku HGSS stanice Varaždin Alenu Rinkovcu. Pročelnik Rinkovec istaknuo je kako je stanica broji 18 članova, imala je u prošloj godini šest intervencija, većinom na području planine Ivanšćice, organizirala je alpinističku i speleološku školu, puno radi na preventivi i redovitom usavršavanju članova kako bi svi stekli status gorskog spašavatelja.

Nakon svečane sjednice, održana je smotra Javne vatrogasne postrojbe grada Varaždina.