Službeni internet portal Varaždinska županija

U Varaždinskoj županiji održava se savjetovanje o zaštiti osobnih podataka

OBJAVLJENO 30.10.2017.

Danas, 30. listopada 2017. godine, u prostorijama Županijske palače u Varaždinu održava se savjetovanje pod nazivom „Modernizacija zakonodavstva o zaštiti osobnih podataka-GDPR“ u organizaciji Agencije za zaštitu osobnih podataka.

Savjetovanja Agencija provode se tijekom cijele 2017. godine s obzirom na to da dolazi do modernizacije zakonodavstva o zaštiti osobnih podataka. Riječ je o  Uredbi (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća koja će se izravno primjenjivati u Republici Hrvatskoj od 25. svibnja 2018. godine. 

Uredba određuje koja su prava pojedinaca, a u skladu s tim i koje su obveze subjekata (županija, gradova, općina, tijela javnih vlasti, svih poslovnih subjekata) koji obrađuju osobne podatke poput voditelja obrade odnosno izvršitelja obrade. Uredba također propisuje koje su zadaće i ovlasti Agencije, a možemo reći da one obuhvaćaju savjetodavne, istražne i korektivne ovlasti.

Opća uredba o zaštiti podataka stupila je na snagu 24. svibnja 2016.godine, a primjenjivati će se izravno u svim članicama država EU od 25. svibnja 2018.godine. Agencija za zaštitu osobnih podataka ovlaštena je za primjenu Uredbe i osiguranje primjene njezinih odredaba. Cilj Uredbe je pružiti kontrolu građanima nad njihovim osobnim podacima i stvoriti visoku i ujednačenu razinu zaštite podataka u Europskoj uniji. 

Prisutne na ovom savjetovanju pozdravio je i zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin.

-Živimo u vremenu gdje je tehnološki napredak svakodnevna pojava, pojavom društvenih mreža i drugih aplikacija ubrzao se protok informacija koje sadrže i naše osobne podatke. Svatko od nas može se naći kao žrtva te je važna edukacija svih koji imaju pristup osobnim podacima kako bi zaštitili građane. Varaždinska županija po tom je pitanju transparentna i vrlo sam zadovoljan načinom na koji se vodi briga oko zaštite osobnih podataka jer smo uspostavili potrebne mjere za zaštitu osobnih podataka. 

„Opća uredba o zaštiti podataka veliki je izazov za cjelokupno društvo. Uredba, široj javnosti poznatija kao GDPR, sveobuhvatni je zakonodavni okvir za zaštitu podataka koji je usvojen nakon dugogodišnjih konzultacija i pregovora u kojima su sudjelovali Europska Komisija, Europski parlament i Vijeće Europe, a izravno će se primjenjivati u svim državama članicama pa tako i u Republici Hrvatskoj od 25. svibnja 2018. godine.“- uvodno je kazala Pušić te istaknula kako odredbe GDPR-a moraju poštivati svi subjekti koji u sklopu svojih aktivnosti obrađuju osobne podatke fizičkih osoba u Europskoj uniji te u određenim slučajevima i subjekti izvan Europske Unije. 

Primjenjuje se na sve tvrtke i  tu nema iznimaka, a također se primjenjuje i na pojedince koji obavljaju određenu profesionalnu aktivnost, udruge, bolnice, klubove, pa i na fizičke osobe kada obrađuju osobne podatke izvan okvira potreba kućanstva (npr. postavljanje video nadzora ispred ulaznih vrata kuće/stana). Uredba se primjenjuje na sve državne institucije koje su dužne obrađivati osobne podatke u okviru njenih odredaba, osim u slučajevima kaznenopravnih aktivnosti, poput sprečavanja kaznenih djela ili progona počinitelja istih te u područjima izvan nadležnosti prava EU-a.

Savjetovanje je proveo Marko Trošelj, savjetnik u Agenciji za zaštitu osobnih podataka, koji je kroz predavanje istaknuo sve novosti i obveze koje GDPR donosi, kao i prava pojedinaca te na jednostavan način izvršio usporedbu važećeg zakonodavstva u odnosu na GDPR. Na savjetovanju su sudjelovali predstavnici tijela javnih vlasti, gospodarstvenici (članovi Hrvatske udruge poslodavaca i Hrvatske gospodarske komore) te stručna i zainteresirana javnost. U drugom dijelu programa održava se još jedno savjetovanje na istu temu koje je organizirano za predstavnike odgojno-obrazovnog sektora Varaždinske županije.

NAJČITANIJE NOVOSTI