Službeni internet portal Varaždinska županija

Čačić: Bez procjepljenja nema ozbiljnog i dugoročnog saniranja zdravstvene ugroze

OBJAVLJENO 19.01.2021.

Kako bi potaknuli sugrađane na cijepljenje, župan Radimir Čačić i osmero vijećnika Županijske skupštine Varaždinske županije cijepili su se javno protiv bolesti COVID-19 u Općoj bolnici Varaždin. Predstavnici izvršne i predstavničke vlasti svojim primjerom žele pokazati kako je cijepljenje jedini uspješni način da se širenje zaraze u budućnosti drži pod kontrolom. 

Župan Varaždinske županije Radimir Čačić je pojasnio kako su dosad, prema službenim protokolima, procijepljeni zdravstveni djelatnici i korisnici domova umirovljenika te kako se ulazi se u fazu cijepljenja građana prema rizičnim skupinama.

-Ulazimo u fazu cijepljenja stanovništva. Odluka je Stožera da se oni koji to žele, na razini predstavničke i izvršne vlasti, a zadovoljavaju propisane kriterije te su stariji od 65 godina javno cijepe. Dosad smo ukupno cijepili oko 2400 ljudi i vjerujem da će dinamika biti dobra jer smo se organizacijski dobro pripremili i imamo zdravstveni kadar. Osobno nisam ni primijetio ubod. Pozivam građane da se cijepe, zabilježene su minimalne nuspojave – kazao je župan. 

Osvrnuo se i na aktualnu situaciju s koronavirusom kazavši kako je iz situacije maksimalne ugroze na europskoj razini, Županija prepustila mjesto drugima te kako trenutno nismo ni u prvih nekoliko stotina.

-Model stožera Varaždinske županije, koji je s pomakom od tjedan dana prihvaćen u cijeloj Hrvatskoj, dao je nedvojbene rezultate, a temelj modela je ugostiteljstvo i sve prateće djelatnosti, a pomoglo je i zatvaranje škola. Zasad se dobro držimo u novom valu i očekujemo odgovorno ponašanje, a današnja poruka će tome pomoći jer bez procjepljenja nema ozbiljnog i dugoročnog saniranja zdravstvene ugroze – kazao je župan podsjetivši kako je broj novih slučajeva zaraze koronavirusom u Županiji tjedno na 100.000 stanovnika s najviših 1.216 u studenome pao ispod 150 slučajeva tjedno u siječnju, dok je broj teško oboljelih na liječenju bolnici pao s 278 na 114.

Voditeljica Higijensko-epidemiološke djelatnosti Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije Katica Čusek Adamić istaknula je kako se u ovom tjednu već ulazi u docjepljivanje u s drugom dozom prethodno obuhvaćenih osoba.

-U narednim tjednima nastavljamo s revakcinacijom te se širi obuhvat pri čemu u obzir dolaze stariji od 65 godina i kronični bolesnici. U veljači cjepivo dolazi u ambulante primarnih liječnika te apeliram na građane da jave interes svom liječniku i stave se na listu za cijepljenje – kazala je Čusek Adamić. 

Nenad Kudelić, ravnatelj Opće bolnice Varaždin rekao je kako bolnica ima oko 1900 zaposlenih od čega se cijepilo njih 818, dok je 441 zaposlenik prebolio infekciju koronavirusom te kako ulaze u fazu revakcinacije i očekuju postizanje punog imuniteta za 7-10 dana.

- Mi smo svjesni da u slučaju nekontroliranog širenja epidemije prijeti urušavanje zdravstvenog sustava. To smo uspjeli izbjeći, no mi zapravo liječimo posljedice, a ne uzrok. No epidemija se može spriječiti i eliminirati. Jedno su mjere kojim se ograničavanju kontakti, no jedni pravi način je stjecanje kolektivnog imuniteta cijepljenjem. Mi smo se odlučili za obuzdavanje epidemije do trenutka mogućnosti cijepljenja, stoga pozdravljam ovu javnozdravstveno akciju kojim pokazujemo odgovorno ponašanje. Pozivam sve građane da se odazovu, ne morate se bojati nuspojava, mi smo cijepili 800 naših djelatnika i nismo imali značajnih – kazao je ravnatelj istaknuvši kako svako cjepivo i medicinski postupak nosi određeni rizik, no da se cijepljenjem mogu spasiti brojni životi starije i osjetljive populacije i životi naših roditelja susjeda i prijatelja te da je to jedini način se vratimo normalnom životu.

Cijepljenju je nazočio i načelnik Stožera civilne zaštite, zamjenik župana Robert Vugrin koji je također je kazao kako se mjerama može kontrolirati epidemiološka situacija no ne i spriječiti epidemija.

-Postupak procjepljivanja je jako bitan iskorak, a danas je naglasak na osvješćivanju ljudi kako bi se javili svojim obiteljskim liječnicima za cijepljenje. Mi smo spremni, jedini ograničavajući faktor mogu biti doze cjepiva, a s naše će strane organizacijski i logistički sve biti spremno – kazao je Vugrin. 

Osim župana cijepljeni su i vijećnici stariji od 65 godina Vlasta Cindrić, Krešimir Čop, Božidar Hajsok, Vladimir Lacković, Mira Letić, Katica Levanić, Petar Ratković i Zvonko Vugrinec.

Cijepljenje u Varaždinskoj županiji počelo je 27. prosinca, a dosad je cijepljeno ukupno 2370 osoba: 1320 u zdravstvu i 1050 u Domovima. U prosincu su cijepljenje 554 osobe, a u dva tjedna siječnja njih 1816. 

Cijepljenje je dio informativno-edukativne nacionalne kampanje “Misli na druge - cijepi se!” čiji je cilj građanima omogućiti što više informacija na temelju kojih će donositi vlastite odluke o cijepljenju.

NAJČITANIJE NOVOSTI