Službeni internet portal Varaždinska županija

Prešernov dan proslavljen u Županijskoj palači u Varaždinu

OBJAVLJENO 12.02.2019.

U Skupštinskoj dvorani Županijske palače u Varaždinu predstavnici slovenske nacionalne manjine s područja Varaždinske županije i njihovi gosti na svečan su način obilježili slovenski kulturni praznik – Prešernov dan. Proslavu su inače organizirali Slovensko kulturno društvo „Nagelj“ i Hrvatsko-slovensko društvo prijateljstva Varaždin te predstavnici slovenske nacionalne manjine Varaždinske županije, Grada Varaždina i Općine Cestica.

Svečanosti su prisustvovali i zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin, ambasadorica hrvatske kulture u Sloveniji prof. Dunja Pavelić Bezjak, predstavnik Koordinacije hrvatskih društava prijateljstva Andrija Karafilipović, predstavnik Grada Varaždina Dražen Dretar, poznati varaždinski gimnazijski profesor Marijan Husak i drugi.

Prisutne je na početku pozdravila predsjednica Hrvatsko-slovenskog društva prijateljstva i predstavnica slovenske nacionalne manjine Varaždinske županije Barbara Antolić Vupora, naglasivši uvodno brojne aktivnosti SKD-a „Nagelj“ i HSDP-a Varaždin na očuvanju slovenskog kulturnog identiteta, jezika i običaja na širem varaždinskom području. Zamjenik župana Vugrin pohvalio je izvrsnu suradnju Varaždinske županije i slovenske nacionalne manjine te je naznačio kako je naša Županija pogranična županija te da su život i suradnja ljudi s obje strane granice itekako dobri bez obzira na državnu politiku.
- Ljudi surađuju, druže se, pogledajmo samo naše vatrogasce koji uspješno surađuju s velikim brojem gasilskih zveza iz Slovenije, zatim mnoga folklorna društva koja gostuju po Sloveniji. Također, treba pohvaliti i Drugu gimnaziju Varaždin, koja je 2011. godine, na poticaj Hrvatsko-slovenskog društva prijateljstva, prva u Hrvatskoj uvela nastavu slovenskog jezika i kulture – rekao je

Vugrin te prisutnim predstavnicima slovenske nacionalne manjine čestitao Prešernov dan, slovenski državni kulturni praznik kojim slovenci čuvaju i njeguju uspomenu na najvećeg slovenskog pjesnika i književnika.

U kulturno-umjetničkom programu nastupila je Pjevačka skupina „Nagelj“ pod vodstvom Ivane Dolenec te učenici Druge gimnazije Varaždin pod vodstvom prof. Miroslava Gradečaka.

U okviru obilježavanja Prešernova dana na varaždinskom području u srijedu 13. veljače s početkom u 20 sati na sceni Zvonimir Rogoz u varaždinskom HNK-u bit će održana predstava „Oče“ slovenskog režisera Jerneja Kobala. Kako je napomenula predstavnica slovenske nacionalne manjine Varaždinske županije i predsjednica Hrvatsko-slovenskog društva prijateljstva Varaždin Barbara Antolić Vupora, riječ je o vrlo uspjelom dramaturškom uprizorenju prema tekstu Floriana Zellerja napisanom 2012. Predstava je premijerno izvedena u SLG-u Celje prošle godine, a kazališni kritičari su je odlično primili.

NAJČITANIJE NOVOSTI