Službeni internet portal Varaždinska županija

Proglašena elementarna nepogoda od tuče za područje Općina Cestica i Petrijanec

OBJAVLJENO 02.07.2014.

Župan Varaždinske županije Predrag Štromar danas je, u Županijskoj palači, u prisustvu predsjednika Županijskog povjerenstva za procjenu šteta od elementarnih nepogoda Zlatka Pukšića, proglasio elementarnu nepogodu od tuče, uzrokovanu olujnim vjetrom i tučom dana 20. lipnja ove godine koje je zahvatilo područja Općine Cestica i Općine Petrijanec.

Na području Općine Cestica elementarna nepogoda proglašena je za naselja Cestica, Gornje Vratno, Babinec, Falinić Breg, Kolarovec, Brezje Dravsko, Veliki Lovrečan, Lovrečan Breg, Radovec, Radovec Polje, Virje Križovljansko i Vratno Otok, a za područje Općine Petrijanec dio katastarske općine Vratno- rudine: oko Nimšćaka i gornji dio Strmca; dio katastarske općine Družbinec – rudine: Gornji pijeski, Donji pijeski, Srednji pijeski, Gašpernjak, Kruščić, Travnik, Štuk-Komar, Veliki travnik, Smetnjak, Ograja; dio katastarske općine Petrijanec – rudine: Polane, Kreči i  Butina.

Župan Štromar objasnio zašto je odlučio proglasiti elementarnu nepogodu te pritom istaknuo:

- I ove godine vremenske neprilike nisu zaobišle Varaždinsku županiju, pa je tako dana 20. lipnja 2014. godine, olujno nevrijeme sa tučom pogodilo područje Općine Cestica i Općine Petrijanec – rekao je župan Štromar te pozvao poljoprivredna gospodarstva da osiguraju poljoprivredne površine kod osiguravajućih kuća, kako bi bili obeštećeni u slučaju ovakvih pojava.

Naime, Općinsko  povjerenstvo za procjenu šteta Općine Cestica  dostavilo je Županijskom povjerenstvu Prvu procjenu štete za svoje područje. Ukupna šteta iz njihove procjene iznosi 7.257.674,62 kune. Na tom području najjače je oštećena vinova loza, voćke tj. dugogodišnji nasadi, zatim bundeve, pšenica, ječam i kukuruz. Prve procjene šteta na usjevima i nasadima kreću se od 40-90%.

Općinsko  povjerenstvo za procjenu šteta Općine Petrijanec dostavilo je također Županijskom povjerenstvu Prvu procjenu štete za svoje područje. Ukupna šteta iz njihove procjene iznosi 2.777.778,50 kuna. Najjače je oštećena pšenica, kukuruz, pšenoraž, zob te povrtne kulture.

Župan je zadužio Županijsko povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda da zbrojne podatke, tj. prvu procjenu šteta uputi Vladi Republike Hrvatske i Državnom povjerenstvu za procjenu šteta od elementarnih nepogoda. Od ukupno procijenjene štete samo procijenjene poljoprivredne štete općine dužne su unijeti u Registar šteta u poljoprivredi.

 

NAJČITANIJE NOVOSTI