Nakon što je u petak u Varaždinu obilježena 160. obljetnica osnivanja i rada Dobrovoljnog vatrogasnog društva Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor događanja su nastavljena u subotu svečanom sjednicom Hrvatske vatrogasne zajednice na koju je uz brojne uzvanike stigao i potpredsjednik Vlade i ministar Hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Tom je prilikom naglasio kako su Hrvatska vatrogasna zajednica, hrvatski vatrogasci jedan od osnovnih sustava domovinske sigurnosti u Hrvatskoj te su, uz Hrvatsku vojsku i policiju, neizostavni kao najbrojnija snaga raspoređena u svima dijelovima naše zemlje bilo da se radi o profesionalnim ili dobrovoljnim vatrogasnim postrojbama.
- Hrvatsko vatrogastvo je danas snažna poluga koja pruža sigurnost hrvatskom narodu i našim posjetiteljima. Naša Vlada u proteklih osam godina uložila je ogromni napor u cilju organiziranja sustava vatrogastva na način da imamo posebno izdvojeno vatrogasno zapovjedništvo, glavnog vatrogasnog zapovjednika i nakon toliko godina po prvi put u Hrvatskoj vatrogasci sami kreiraju svoj sustav, usmjeravaju težišta u svjetlu opremanja, obuke i organizacije - kazao je ministar dodajući da je Vlada investirala više od 650 milijuna eura u sustav vatrogastva bilo da se radi o opremanju vatrogasnim vozilima, nabavci opreme nužne za sigurnost vatrogasaca kao i uređenje vatrogasnih domova. Kao posebno važno naglasio je stvaranje uvjeta za nabavku novih zrakoplova i novih kanadera.
Župan Anđelko Stričak osvrnuo se u svom govoru na mimohod i vježbu održanu u petak kada se moglo vidjeti čime vatrogasci raspolažu kada je u pitanju vozni park, oprema i tehnika. Prisjetio se i vatrogastva otprije 30-ak godina kada je i sam bio vatrogasac DVD-a Čanjevo te s čime se susretao kada je bio načelnik Općine Visoko.
- Prije 25 godina, kada sam bio načelnik na početku prvog mandata, prva zadaća bila mi je da odlučim koje će od 5 dobrovoljnih društava dobiti radna odijela. Ne navalna vozila, ne kombi vozila, nego koje društvo će dobiti 10 radnih odijela. Da ne govorim u kakvom su stanju bili vatrogasni domovi - prisjetio se župan Stričak dodajući kako je danas situacija potpuno suprotna.
- Danas su naši vatrogasci moderno opremljeni, uvježbani i osposobljeni za svaku zadaću. Niti jedna Vlada dosada, kao ova premijera Andreja Plenkovića, nije vodila toliko brige o vatrogastvu. To je posebno važno u situaciji kada se dogode prirodne katastrofe kao što je to bilo prošle godine u Varaždinskoj županiji kada sam od 28 gradova i općina u 24 njih proglasio elementarnu nepogodu. U tim situacijama vatrogasci su bili prvi na terenu i prvi su priskočili u pomoć - zaključio je Stričak.
Predsjednik Vatrogasne zajednice Varaždinske županije, Nedjeljko Vukalović, naglasio je da je vatrogastvo Varaždinske županije perjanica hrvatskog vatrogastva.
- To nije samo iz razloga što imamo najstarije vatrogasno društvo u Hrvatskoj i istočnoj Europi, nego zbog toga što je ovdje tradicija vatrogastva, prenosi se s koljena na koljeno sa oca na sina, sa djeda na unuka. To je zalog tome da mi imamo vatrogastvo kroz puno generacija - naglasio je Vukalović ističući da Varaždinska županija broji 122 vatrogasna društva, preko 9 tisuća vatrogasaca te preko 2 tisuće operativaca.
Glavni vatrogasni zapovjednik, Slavko Tucaković, rekao je da su novi izazovi pred vatrogascima i da se njihove sposobnosti razvijaju i prilagođavaju.
- Hrvatsko vatrogastvo zajedno s policijom i vojskom je stup domovinske sigurnosti. Sve one sposobnosti koje imamo dalje ih razvijamo. U današnje vrijeme, osim poplava i požara, imamo i olujna nevremena i bujične poplave. Prilagođavamo tehniku i sposobnosti vatrogasaca da se prilagode tome i da reagiraju odmah - zaključio je Tucaković.
Svečanost u Varaždinu iskorištena je za uručenje priznanja za životno djelo u vatrogastvu, kao i nagrade za Najpothvat u vatrogastvu u 2023. godine.