Obilježen Mjesec svjesnosti o raku debelog crijeva: U Varaždinskoj županiji 50 posto oboljelih umire od raka debelog crijeva – odazovite se preventivnim pregledima!

17.3.2023.
Obilježen Mjesec svjesnosti o raku debelog crijeva: U Varaždinskoj županiji 50 posto oboljelih umire od raka debelog crijeva – odazovite se preventivnim pregledima!

U Varaždinskoj županiji rak debelog crijeva drugi je po učestalosti i kod žena i kod muškaraca, a godišnje se registrira između 70 do 80 pozitivnih na tumor debelog crijeva na 100 tisuća stanovnika, a ono što iznimno zabrinjava je da 50 posto oboljelih umre. Upravo iz tog razloga od iznimne su važnosti javnozdravstvene akcije, a jedna od njih u mjesecu koji je posvećen upravo podizanju svijesti o raku debelog crijeva organizirana je i u Varaždinu. Osim osvješćivanja javnosti o tom problemu cilj akcije bio je i ukazivanje na važnost zdravog ponašanja i preventivnog pregleda u okviru Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva, kao i pružanje potpore osobama sa stomom.

  • Odaziv na Nacionalni preventivni program u Varaždinskoj županiji je između 25 i 30 posto. Upravo stoga, preventivnim akcijama i drugim aktivnostima, osvješćivanjima, razgovorima o tumoru debelog crijeva želimo potaknuti građane da se više odazivaju. Kroz program ne otkrijemo puno karcinoma, ali otkrivamo predmaligne promjene, što je i bit ovog programa – otkriti promjene u debelom crijevu koje možemo liječiti, dovesti do izlječenja i spriječiti nastanak tumora – objasnila je županijska koordinatorica NPP ranog otkrivanja raka debelog crijeva pri ZZJZ Varaždinske županije Katica Čusek Adamić, dr. med. spec. epidemiologije, te nastavila kako su ciljana skupina za preventivne preglede građani između 50. i 74. godine starosti.
  • Trenutno smo u 5. ciklusu pozivanja, a u ljetu ove godine trebali bi krenuti sa 6. ciklusom pozivanja. Ljudi na kućne adrese dobivaju pozive za sudjelovanje i jako je važno da se ti pozivi ne ignoriraju, već da se na njih pozitivno odgovori – poručila je Katica Čusek Adamić.

Obilježavanju u Varaždinu pridružila se i nacionalna koordinatorica programa prof. dr. sc. Nataša Antoljak, dr. med. spec. epidemiologije koja je istaknula kako je odaziv na nacionalnoj razini između 25 do 52 posto stanovnika.

  • Što se tiče udjela testiranih on se u Hrvatskoj kreće oko 25 posto. Stanovnike moramo naučiti da je kroz ovaj program moguće otkriti puno više slučajeva gdje se otkriju predzloćudne tvorbe, odnosno polipe, što je vrlo važno jer je tu izravna mogućnost prevencije takvog raka. U Sloveniji se primjerice već nekoliko godina testira oko 65 posto pozvanih stanovnika i njima polako nestaje rak debelog crijeva, tako da kirurzi s njima više nemaju posla – naglasila je Nataša Antoljak.

Varaždinska županija i ovog je puta dala snažnu podršku ovoj javnozdravstvenoj akciji.

  • Ovakve akcije imaju značajan cilj, a to je osvješćivanje javnosti o karcinomu debelog crijeva, ali ono što je možda i još važnije – ukazivanje na postojanje mogućnosti njegovog ranog otkrivanja i prevencije. Mi smo ovdje prisutni kako bi dali snažnu podršku ovoj javnozdravstvenoj akciji otkrivanja raka debelog crijeva s obzirom da nam podaci ne idu u prilog. Naime, Hrvatska zauzima treće mjesto među europskim zemljama po smrtnosti od raka debelog crijeva. Stoga želim pohvaliti rad Zavoda za javno zdravstvo koji je od 2007. godine uključen u Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Ujedno Opća bolnica Varaždin preuređenjem novog odjela otvorila je dodatne termine za kolonoskopiju kako bi osobe s pozitivnim nalazom čim prije ušle u obradu – rekla je zamjenica Zagorec pohvalivši i djelovanje Društva ILCO čiji su članovi angažirani da osvijeste javnost o ovom javnozdravstvenom problemu, ali i da u neposrednom kontaktu pomognu onima koji su se suočili s dijagnozom karcinoma debelog crijeva.
  • Pozivam ovom prilikom građane neka naprave taj jednostavan kartični test koji predstavlja veliki doprinos za zdravlje svakog pojedinca, za njegovu obitelj, ali i za nas kao zajednicu koja želi biti zajednica zdravih žitelja – poručila je zamjenica Zagorec.

Predsjednik ILCO Društva Milorad Vasilić kazao je kako Društvo svake godine organizira ovu javnozdravstvenu akciju. Ona bi, prema njegovim riječima, trebala dati potporu građanima odnosno podići svijest o ovoj bolesti kao i efikasnijoj borbi protiv same bolesti.

  • Svake godine se sve više ljudi odaziva na preventivne preglede koji mogu dati prvu naznaku ukoliko dođe do pojave raka debelog crijeva. Bitno je da se bolest što prije otkrije kako bi se mogla efikasnije liječiti. Riječ je o opasnoj, ali izlječivoj bolesti, ako se na vrijeme otkrije - kazao je predsjednik Vasilić.

Akciju koju su zajednički organizirali Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije, ILCO društvo Varaždin i Savjet za zdravlje Varaždinske županije uz sudjelovanje Medicinske škole Varaždin i patronažne službe Doma zdravlja Varaždin podržali su i ravnatelj Zavod Marin Bosilj i pročelnica UO za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

Galerija slika

Podkategorije

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće